Αναβολή στέψης για Γιουβέντους

08:44 | 24/07/2020

Για ένα ημίχρονο η Γιουβέντους ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει και μαθηματικά το 9ο συνεχόμενο σκουντέτο της όμως η Ουντινέζε είχε άλλη άποψη- επέστρεψε στις νίκες η Λάτσιο

Τα παιχνίδια ωστόσο, διαρκούν δύο ημίχρονα και η ομάδα του Ούντινε φρόντισε να «χαλάσει» τη γιορτή της «Μεγάλης Κυρίας», με μία εντυπωσιακή ανατροπή στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Νεστορόφσκι με κεφαλιά στο 52' και ο Φοφανά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έφεραν τα... πάνω κάτω στο ματς και το γκολ του Ντε Λιχτ από το 42', δεν αποδείχθηκε εντέλει αρκετό για τη «Γιούβε».

Η Γιουβέντους, ούσα στο +6 από τη δεύτερη Αταλάντα, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Serie A, θα χρειαστεί πλέον έναν βαθμό στον αγώνα της Κυριακής (26/07) με τη Σαμπντόρια, για να «σφραγίσει» (και) τον εφετινό τίτλο στην Ιταλία.

Από την άλλη, η Λάτσι μετά από αρνητικό σερί 5 αγώνων επικράτησε της Κάλιαρι (2-1) χάρη στο 31ο γκολ του Ιταλού «killer», ο οποίος ξεπέρασε εκ νέου τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην κορυφή των σκόρερ.

Tα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

• Αταλάντα-Μπολόνια 1-0 (63΄ Μουριέλ)
  • Σασουόλο-Μίλαν 1-2 (42' πεν. Καπούτο -19', 45'+2 Ιμπραΐμοβιτς)
  • Πάρμα-Νάπολι 2-1 (45΄+3 πεν. Καπράρι, 87΄ πεν. Κουλουσέφσκι - 54΄ πεν. Ινσίνιε)
  • Ίντερ-Φιορεντίνα 0-0
  • Λέτσε-Μπρέσια 3-1 (22', 32' Λαπαντούλα,70' Σαπονάρα-63΄Ντεσένα)
  • Σαμπντόρια-Τζένοα 1-2 (32' Γκαμπιαντίνι-22' πεν. Κρισίτο,72' Λεράγκερ)
  • ΣΠΑΛ-Ρόμα 1-6 (24' Τσέρι-10' Κάλινιτς, 38' Τσάρλες Πέρες, 47' Κολάροφ, 52', 75' Μπρούνο Πέρες, 90' Τζανιόλο)
  • Τορίνο-Βερόνα 1-1 (67' Ζαζά-56' πεν. Μπορίνι)
  • Ουντινέζε-Γιουβέντους 2-1 (52' Νεστορόφσκι, 90'+2' Φοφανά - 42' Ντε Λιχτ)
  • Λάτσιο-Κάλιαρι 2-1