Ανταγωνιστικό το Ρέθυμνο απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ

19:10 | 25/09/2018

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε από την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 75-69 στο πρώτο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο Ρέθυμνο

Δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το άσχημο ξεκίνημα, πάλεψε πολύ, ήταν ανταγωνιστικό απέναντι σε μια πολύ ποιοτική ομάδα, όμως το Ρέθυμνο ηττήθηκε με 69-75 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στον φιλικό αγώνα που έδωσαν οι δύο ομάδες νωρίς το μεσημέρι (25/9).

Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι προετοιμασίας που έδωσε η ομάδα της Κρήτης στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη", με τις πόρτες του γηπέδου να είναι ανοιχτές για το κοινό.

Η Χάποελ ξέφυγε από τα πρώτα λεπτά στο σκορ, έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων και την κράτησε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και το 30'. Η ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και εν πολλοίς τα κατάφερε, καθώς στο 37' μείωσε την διαφορά στον έναν πόντο (67-68). Οι Ισραηλινοί πέτυχαν όμως τους επόμενους επτά πόντους και πήραν τη νίκη.

Αυτή ήταν ήταν η 5η ήττα επί συνόλου επτά φιλικών αγώνων για το Ρέθυμνο. Οι Κρητικοί νίκησαν στο τουρνουά της Ουγγαρίας την Μπνέι Ερτζέλια (68-66) και την Κέρμεντ (82-77), ενώ ηττήθηκαν από τον Ολυμπιακό (66-99), από τον Προμηθέα Πάτρας (71-79), τον Κολοσσό Ρόδου (87-95), το Περιστέρι (69-77) και σήμερα από την Χάποελ Ιερουσαλήμ (69-75).

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 29-41, 48-59, 69-75.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KING (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντουράμ 9(1), Οικονομόπουλος 4(1), Ραζής, Χριστοδούλου 5, Ντάνιελς 12, Κουρέπης 2, Μπρέισι – Ντέιβις 16(3), Γλυνιαδάκης 4, Σιγκούνας, Γκάιτον 11(2), Κλάντον 6.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Όντεντ Κάτας):  Τζόνσον 12, Μπάτλερ 13(2), Μπλατ 14(4), Ρετζουάν, Ελιάχου 8, Όοουενς 6, Ατσουίλ, Τιμόρ 4, Τσούπρεβιτς 4, Φελντέιν 14(1).