Ατλέτικο Μ. - Μαρσέιγ, ο τελικός του Europa League

08:29 | 04/05/2018

H Ισπανική ομάδα επικράτησε με 1-0 της Άρσεναλ ενώ η Μάρσειγ του Μήτρογλου απέκλεισε την Σάλτσμπουργκ στην παράταση

Από τα ξημερώματα της Παρασκευής, είναι γνωστό το ζευγάρι του τελικού του Europa League. Η Μαρσέιγ θα διεκδικήσει το 2ο ευρωπαϊκό της τρόπαιο απέναντι στην Ατλέτικο, μιας και πήρε την πρόκριση στο Σάλτσμπουργκ χάρη σε γκολ του Ρολάντο στην παράταση. H Σάλτσμπουργκ νίκησε 2-0 και οδήγησε το ματς στην παράταση, καθώς με αυτό το σκορ είχαν επικρατήσει οι Γάλλοι στη Μασσαλία, όμως ο Ρολάντο μπήκε στο ματς στο 102' και στο 106' σκόραρε με πλασέ έπειτα από κόρνερ του Ντιμιτρι Παγέτ.

Στην Ισπανίαλ, η Ατλέτικο Μαδρίτης προκρίθηκε στον τελικό  και διεκδικεί την 3η κατάκτηση σε 9 χρόνια, μετά από το 1-0 επί της Άρσεναλ στη Μαδρίτη. Μόλις στο 2' ο Ντιέγκο Κόστα διαμόρφωσε το 1-0, ο σοβαρός τραυματισμός του Κοσιελνί στο 12' επισκίασε την αναμέτρηση