Χωρίς νικητή το «αιώνιο» ντέρμπι στο ΟΑΚΑ

22:33 | 22/09/2019

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1, ισοφάρισαν στο τέλος οι γηπεδούχοι

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες, χωρίς αρκετές φάσες όμως με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0. Η πολύ ωραία ενέργεια του Γκερέρο στο 36' έβαλε μπροστά τους ''ερυθρόλευκους''.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για την ισοφάριση και στο 60' είχε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 όμως ο Σα έπιασε το πέναλτι του Μακέντα. Σε αυτή την φάση, μέσω VAR, δόθηκε αρχικά επανάληψη γιατί ο Πορτογάλος δεν ήταν σωστά τοποθετημένος, όμως τελικά ο Γερμανός διαιτητής πήρε την απόφαση πίσω. Στη συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε φάσεις, μέχρι την μεγάλη ευκαιρία στο 85' του Παναθηναϊκού με τον Σα να αποκρούει το πλασέ του Μακέντα. Στο 90' ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι από τον Μεριά, το εκτέλεσε εύστοχα ο Μολό και έτσι διαμορφώθηκε το 1-1, το οποιο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα