Η Σίτι έκανε μία χαψιά την Άρσεναλ και το πρωτάθλημα... ξαναρχίζει! - Η βαθμολογία

08:09 | 27/04/2023

Η Μάντσεστερ Σίτι θριάμβευσε χθες με 4-1 της Άρσεναλ και πλησίασε στους δύο βαθμούς στη βαθμολογία (75 με 73 οι πόντοι), ωστόσο, έχει δύο παιχνίδια λιγότερα από τους Λονδρέζους!

Ο νέος (Αρτέτα) είναι ωραίος, ο παλιός (Γκουαρδιόλα) είναι αλλιώς. Μία… χόρτα έκανε η Μάντσεστερ Σίτι την Άρσεναλ, με τους Ντε Μπρόινε και Χάαλαντ να οργιάζουν! Το τελικό 3-0 πιθανότατα αδικεί τους γηπεδούχους, καθώς το παιχνίδι εξελίχθηκε από το ξεκίνημα σε παράσταση για έναν ρόλο, ενώ χάθηκαν ευκαιρίες για άλλα τόσα γκολ τουλάχιστον!

Ο Βέλγος αρχηγός της Σίτι με δύο γκολ και μία ασίστ παίρνει δικαιολογημένα τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης, ενώ το… θωρηκτό από τη Νορβηγία μοίρασε δύο ασίστ, ενώ έχασε και πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει, κυρίως στο πρώτο μέρος που η ομάδα του πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-0.

Το πρώτο γκολ του Ντε Μπρόινε ήρθε στο 7ο λεπτό με υπέροχο σουτ στην κίνηση έπειτα από ωραία πάσα του Χάαλαντ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+2′) έπειτα από φάουλ του κάπτεν, ο Στόουνς έγραψε το 2-0 με κεφαλιά. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του σκόρερ, αλλά μέσω VAR φάνηκε πως ήταν καλυπτόμενος.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο δημιούργησαν δέκα τελικές, τις οκτώ στο στόχο, ενώ δέχθηκαν μόλις 4 (δύο στην εστία). Το 3-0 διαμόρφωσε ο Ντε Μπρόινε στο 54′ έπειτα από νέα ασίστ του ασταμάτητου Χάαλαντ, ενώ οι «κανονιέρηδες» βρήκαν το γκολ της τιμής στο 86′ με τον Χόλντινγκ έπειτα από ωραία πάσα του Τροσάρ στο σημείο του πέναλτι.

Ο Χάαλαντ, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Την είπε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όπου βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα, έπειτα από ενέργεια του νεοεισελθόντα Φόντεν.

Με αυτό το τρίποντο οι «γαλάζιοι» πλησίασαν στους δύο βαθμούς την Άρσεναλ στη βαθμολογία (75 με 73 οι πόντοι), ωστόσο, έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα, άρα και τη δυνατότητα να προσπεράσουν στην κορυφή!