Ήττα για τους Μπακς χωρίς Γιάννη

08:30 | 13/11/2021

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε εξαιτίας του διαστρέμματος που υπέστη στην Νέα Υόρκη, οι Μπακς το πάλεψαν στη Βοστώνη και πήγαν στην παράταση, εκεί όμως έμειναν από δυνάμεις και ηττήθηκαν με 122-113 από τους Σέλτικς. 6/25 σουτ ο Τζρου Χόλιντεϊ, 37 πόντους ο Ντένις Σρούντερ.

Η ομάδα του Μιλγουόκι έκανε καλή προσπάθεια, πήγε τον αγώνα στην παράταση με μεγάλο τρίποντο του Γκρέισον Άλεν και καλή άμυνα στον Τζέισον Τέιτουμ, αμύνθηκε όσο μπορούσε χωρίς τους πύργους της στη φροντ λάιν, έμεινε κοντά στο σκορ και διεκδίκησε τον αγώνα μέχρι το τέλος, με τους πέντε starters να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά την αστοχία του Τζρου Χόλιντεϊ (17 πόντοι, 5/13 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα) να αποδεικνύεται καθοριστική.

Στο 6-7 έπεσαν οι Μπακς (1-4 εντός και 5-3 εκτός έδρας) που στερήθηκαν για πρώτη φορά φέτος τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, στο 6-6 ανέβηκαν οι Σέλτικς που είχαν σε καταπληκτικό βράδυ τον Ντένις Σρούντερ. Ο Γερμανός πόιντ γκαρντ, που βρίσκεται στη Βοστώνη με μονοετές συμβόλαιο 5.9 εκατομμυρίων δολαρίων, σκόραρε 38 πόντους (13/18 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 41:18), την ώρα που ο Μάρκους Σμαρτ είχε 19 από 13 σουτ και ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσφερε double-double με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, το πέμπτο και τελευταίο ματς της περιοδείας τους στην Ανατολή με αντίπαλο τους Χοκς στην Ατλάντα (ξημερώματα Δευτέρας στη 01:00 ώρα Ελλάδας), πριν από την επιστροφή στο Μιλγουόκι και τα πέντε σερί εντός έδρας παιχνίδια με Λέικερς, Θάντερ, Μάτζικ, Μάτζικ και Πίστονς.

πηγή: sport24.gr