Kοντά σε μια σπουδαία νίκη η Εθνική χάντμπολ των εφήβων στο Ηράκλειο

16:30 | 16/06/2022

Το αντιπροσωπευτικό συγκροτήμα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στη Γερμανία, αλλά ηττήθηκε 2-1 (26-24, 20-23, 14-16) στη διαδικασία των σουτ άουτ.

Πολύ κοντά σε μια σπουδαία νίκη έφτασε η εθνική ομάδα χάντμπολ των εφήβων, στο πρώτο παιχνίδι της για τη Β΄ φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-6, η εθνική πήρε το πρώτο σετ με 26-24, ενώ στο δεύτερο προηγήθηκε 20-17, αλλά ηττήθηκε με 23-20. Στα σουτ άουτ η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε 4-0 και 8-4, αλλά οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ελληνικής ομάδας, ισοφάρισαν σε 8-8 και πήραν τη νίκη με 16-14. Πλέον η εθνική στρέφει την προσοχή της στον απογευματινό (18:30) αγώνα με την Ουκρανία.

Μετά τον αγώνα ο προπονητής της εθνικής, Διονύσης Καραγκιοζόπουλος, δήλωσε: «Είδαμε όλα τα ματς της Γερμανίας και προετοιμαστήκαμε κατάλληλα. Όλα τα σετ κρίθηκαν στο γκολ. Μόνο μπράβο μπορώ να πω για τους αθλητές μας, δεν έχω κανένα παράπονο. Στα σουτ άουτ ήμασταν άτυχοι. Πρέπει να βρούμε τα ψυχικά αποθέματα να συνεχίσουμε, γιατί ακολουθούν και άλλα δύσκολα παιχνίδια».

ΕΛΛΑΔΑ (Καραγκιοζόπουλος): Χήνος, Κολεζάκης 16, Μπατής 4, Σιαράβας 2, Πουγάτσιας, Μαρίνος 14, Παπαδόπουλος 16, Μαρκατάτος, Τουλκερίδης 8, Κυριακίδης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φράνκε): Βάντκε, Ντούρις, Λίμπεκ 29, Αλτ, Τσέλζερ 14, Πιτσίρι 6, Κιλπ 6, Έβαλντ 2, Μπόνετ 6, Γκάιλς.