Νίκη «διπλής» σημασίας για το Ρέθυμνο

19:09 | 24/03/2018

Μεγάλη εντός έδρας νίκη πέτυχε το Ρέθυμνο Cretan Kings επί του πολύ ανταγωνιστικού ΓΣΛ-Φάρου με 91-84 στο «Κλειστό Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ.

Με αυτή τους τη νίκη οι Ρεθυμνιώτες έκαναν το μεγάλο «βήμα» για την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία, ενώ από την άλλη βρίσκονται σε πλεονεκτική θέση για ένα εισιτήριο στα play-offs καθώς είναι στην 8η θέση πίσω από τον Κολοσσό της Ρόδου. Οι παίκτες του Βετούλα έχοντας την πλήρη στήριξη των φιλάθλων τους έκαναν μια εκπληκτική εμφάνιση απέναντι του αντιπάλου τους ξεκινώντας δυναμικά από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα του αγώνα.

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το Ρέθυμνο το πρώτο δεκάλεπτο κάνοντας ένα 8-0. στη συνέχεια υπήρξε αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, με τον Σάφτενααρ, αλλά οι «κίτρινοι» διατηρούσαν το προβάδισμα τους με 14-8. Από αυτό το σημείο και έπειτα οι Κρητικοί έκανα ότι ήθελαν στο παρκέ, με τους Μούντι και Γκούντγουιν να στέλνουν τη διαφορά ακόμη και στο +14 (27-13) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου έληξε 27-15 με τον Μπαρτ να το διαμορφώνει στην τελευταία επίθεση.

Με το ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +16 (31-15), όμως εκεί ο ΓΣΛ άρχισε να «αφυπνίζεται» και με ένα ,«επιβλητικο» 3-15 από τους Μπαρτ και Μπάντερ, πλησίασε στο -4 (34-30), στα μισά. Η εξέλιξη αυτή του αγώνα, έδωσε ψυχολογικό κίνητρο στην ομάδα του Σκουρτόπουλου, η οποία ισοφάρισε (39-39), στο 18’. Στο εξής το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με το Ρέθυμνο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-44.

Το ντέρμπι πήρε «φωτιά» στο τρίτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (51-53) και τον Μουράτο να κάνει ένα δυνατό δεκάλεπτο και να στέλνει τον ΓΣΛ στο +5 (51-56). Στα μισά, οι Κρητικοί αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα (58-58), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους κλείνοντας την τρίτη περίοδο με προβάδισμα στον πόντο (64-65).

Ορεξάτο μπήκε το Ρέθυμνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς οι Άρμστεντ και Ντάνιελς  έστειλαν την διαφορά στο +7 (76-69) στο 35’, ενώ με τη βοήθεια του Γιαννόπουλου, η διαφορά πήγε στο +9 (83-74), στα 2:30’’ πριν τη λήξη. Ο Μπάντερ αστόχησε σε τρίποντο για να ισοφαρίσει το ματς και παρά το γεγονός ότι ο ίδιος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος με έξυπνο κλέψιμο δέχθηκε το αντιαθλητικό από τον Μπαρτ, με το Ρέθυμνο να κάνει ένα 4-0 (89-82) και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη η οποία ήρθε με το τελικό 91-84.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουιν 15 (1), Μούντι 7 (2), Λι 10, Άρμστεντ 12, Χόμπσον 11 (1), Ντάνιελς 12 (1), Κώττας, Χριστοδούλου, Στεφανίδης 10 (1), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 14 (2).

ΓΣΛ-Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 8 (1), Σάφτενααρ 13, Παπαντωνίου 5, Κίλι 3 (1), Παπαμακάριος, Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ 13 (2), Μαραγκός 4, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 29 (3).