Ο «Ζορμπάς» δεν επηρέασε τους αθλητές του Π.Ο.Η Κάστρο

14:41 | 04/10/2018

Το παρόν έδωσε η ομάδα του Π.Ο.Η Κάστρο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου εφήβων και παίδων που διεξήχθη στην Αθήνα από 28/9-30/9.

Το πέρασμα του κυκλώνα "Ζορμπά" δεν επηρέασε τους αθλητές του Π.Ο.Η Κάστρο καθώς πάλεψαν με αντίξοες καιρικές συνθήκες φέρνοντας αποτελέσματα μέσα στην δεκάδα κυρίως στην κατηγορία των εφήβων όπου μια θέση στο βάθρο απείχε σε απόσταση αναπνοής δις.

Πιο συγκεκριμένα, την Παρασκευή 28/9 στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης οι αθλητές Καραγιαννης Στέλιος και Σαρρής Ευάγγελος κατέκτησαν την 4η και την 6η θέση αντίστοιχα στην κατηγορία των εφήβων ενώ στην κατηγορία παίδων ο Φασουλακης Νίκος κατέκτησε την 15η θέση και ο Φασουλακης Κωνσταντίνος την 29η.

Στο αγώνισμα της αντοχής το Σάββατο 28/9 οι παίδες του Π.Ο.Η Κάστρο έφεραν τις θέσεις 13η και 23η με τον Νίκο και Κωνσταντίνο Φασουλακη αντίστοιχα , σε έναν αγώνα που διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή και αέρα καθώς το μάτι του κυκλώνα βρισκόταν πάνω από την Αττική . Την επόμενη μέρα πάλι με τις ίδιες καιρικές συνθήκες να επικρατούν στην περιοχή του αγώνα , ο Καραγιάννης Στέλιος, Σαρρής Ευάγγελος, Παπαδάκης Ευάγγελος κατέλαβαν την 4η,10η και 23η θέση αντίστοιχα .

Την προηγούμενη εβδομάδα η Ε.Ο. Ποδηλασίας είχε οργανώσει τις Πανελλήνιες Ημέρες Ποδηλασίας που έχουν την θέση Πανελλήνιου πρωταθλήματος για τις κατηγορίες Μίνι και Παμπαίδων. Η διοργάνωση γίνεται κάθε χρόνιο στις Παιδικές  Εξοχες του Δήμου Αθηναίων στον Αγ. Ανδρέα Αττικής.

Ο Π.Ο.Η Κάστρο συμμετείχε με εφτά αθλητές και κατατάχθηκε 16ος ανάμεσα σε 38 ομάδες από όλη την Ελλάδα. Η παρουσία όλων των αθλητών μας  ήταν πάρα πολύ καλή.