Πάλεψε, αλλά λύγισε το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ

19:45 | 02/02/2019

Η ΑΕΚ «καθάρισε» με 82-62 την κρητική ομάδα, με σούπερ άμυνα στα τελευταία λεπτά.

Μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου η ΑΕΚ είχε καταφέρει να πάει το παιχνίδι με το Ρέθυμνο στα δικά της μέτρα. Η Ένωση όμως, είδε τους Κρητικούς να βρίσκουν λύσεις και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η ΑΕΚ αντέδρασε στην άμυνα και στο φινάλε με «όπλο» την άμυνα έφτασε στο άνετο 82-62, με το Ρέθυμνο να παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας (3-13).

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 20 (8/12 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκρίφιν 19 (8/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ-Ρος 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Θίοντορ 4 (1/4 σουτ), Μωραΐτης 3, Ξανθόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 5, Γιαννόπουλος 2, Ματσιούλις 10 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέιμς 4, Ρογκαβόπουλος 2

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6 (1), Μπαρτ 15 (2), Κλάντον 6, Χίκι 7 (1/6 τρίποντα), Ντάνιελς 8 (1), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης 6 (1), Ραζής, Κουρέπης 2, Τζόουνς 9 (1)