Ξέσπασε στη Ντουντελάνζ ο Ολυμπιακός και έφτασε σε εμφατική επικράτηση στο Φάληρο με 5-1.

Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός στο γήπεδο Καραϊσκάκη κόντρα στην ανήμπορη Ντουντελάνζ και έφτασε σε θριαμβευτική νίκη με 5-1, σκοράροντας μάλιστα τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο!

Με αυτή τη νίκη οι Πειραιώτες έφτασε στους 7 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές στη φάση των ομίλων του Europa League και είναι μέσα στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μαρτίνς προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με όμορφο τακουνάκι του Τοροσίδη, ενώ στο 15' ο Φορτούνης έκανε το 2-0. Δέκα λεπτά αργότερα με πανέμορφο γυριστό ο Χριστοδουλόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για να έρθει ο Φορτούνης στο 36' με κεφαλιά να κάνει το 4-0.

Στο 69' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ, αλλά στο 70ο λεπτό ο Χασάν ακούμπησε όσο χρειαζόταν την μπάλα σε σουτ του Φετφατζίδη για να σκοράρει για το τελικό 5-1.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Μιράντα, Τσιμίκας, Νάτχο (62′ Τουρέ), Καμαρά, Ποντένσε, Φορτούνης (57′ Χασάν), Ναουέλ (34′ Φετφατζίδης), Χριστοδουλόπουλος.

Ντουντελάνζ (Ντ. Τοπμέλερ): Μπονεφουά, Γιορντάνοφ, Σνελ, Πρεμπέ, Μελίς, Μπίσεβατς, Κρούσκα (60′ Πόκαρ), Στολτς (85′ Στουμπφ), Κουτιριέ, Τουρπέλ (74′ Περέζ), Σινάνι.