Πήρε... ρεβάνς επί της ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός

18:56 | 24/09/2020

Μετά την ήττα στο πρόσφατο φιλικό, κέρδισε στον μικρό τελικό του μπασκετικού Σούπερ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 79-73 και τερμάτισε στην 3η θέση. Το δίδυμο Νεμάνια Νέντοβιτς και Μάρκους Φόστερ αποδείχτηκε καταλυτικό στο παρκέ ως προς το επιμέρους σκορ 2-12 των «πρασίνων μέσα σε 3 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η Ένωση δεν τα παράτησε μειώνοντας στους 3 πόντους λίγο πριν τη λήξη. Το επιθετικό φάουλ του Ζήση πάνω στο σκριν στον Σαντ Ροος στα 35΄΄ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του «τριφυλλιού», ειδικά όταν σε τρίποντο ευστόχησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στα 16 δεύτερα.

Ο Νέντοβιτς τέλειωσε τον αγώνα με 21 πόντους (3/5 τρίποντα), 15 πρόσθεσε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Ιωάννης Παπαπέτρου (1/4 τρίποντα), ενώ 10 πόντους πρόσθσεσε ο Φόστερ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 12, Λάνγκφορντ 20 (2), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος, Λοτζέσκι 11 (3), Ράις 9, Ματσιούλις 12 (4), Γιάνκοβιτς 3, Ζήσης 1, Άτκινς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 15 (1), Φόστερ 10 (2), Γουάιτ, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 4, Κασελάκης 6, Νέντοβιτς 21 (3), Μήτογλου 3, Μπέντιλ 5, Σαντ-Ρος 2