Πρωταθλητής Κρήτης ο «Μίνωας»

09:34 | 17/12/2018

Καταπληκτική εμφάνιση του Μίνωα στο παγκρητιοπρωτάθλημαΕλληνορωμαϊκής πάλης που έγινε στον Άγιο Νικόλαο.

Ύστερα από 39 νίκες και 13 ήττες οι αθλητές του Μίνωα κατέκτησαν την πρώτηθέση στο παγκρητιο πρωτάθλημα πάλης 2018 με 47 βαθμους. Τη δεύτερη θέση στη γενική βαθμολογία κατέλαβε ο διοργανωτής «Αλμυρός»με 33 βαθμούς, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε το «ΠΑΛΕΥΕ» με 17 βαθμούς.  Τα μετάλλια των αθλητών του Μίνωα:

Αποστολακης Εμμανουηλ 1ος στα 56 κιλα

*Επίσης, οι Κουκουνάρας Δημήτριος – Κουκουνάρας Νικόλαος – Χριστόφορος Δημήτριος- Θεοδοσακης Κων/νος έλαβαν μετάλλιο συμμετοχής καθώς έπαιξαν εκτός συναγωνισμού.

Ο προπονητής του Μίνωα, Χριστόφορος Κων/νος δήλωσε:

Η διοργάνωση ήταν άψογη, οι αγώνες είχαν μεγάλη συμμέτοχη και πολύ υψηλό ανταγωνισμό. Παρότι είχαμε την απουσία 12 αθλητών λογω υποχρεώσεων τελικά κατακτήσαμε το πρωτάθλημα Κρήτης 2018. Το πρωτάθλημα αυτό συνδυάστηκε με την επιστροφή στον Μίνωα των πρωταθλητών μας Κυπραιου Κων/νου, Δαμιανάκη Νικόλαου και Δαμιανακη Κων/νου από την ομάδα του Παναθηναϊκού. Θέλω να ευχαριστήσω την Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης , τον « ΑλμυρόΠαλαιστικόσύλλογο» αλλά πάνω από όλα τους αθλητές όλων των ομάδων που έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Τώρα κοιτάμε τα πανελλήνια πρωταθλήματα που έρχονται στους επομένουςμήνεςκαθώςαρκετοίαθλητές μας στελεχώνουν την Εθνική Ελλάδος και έχουν αυξημένες υποχρεώσεις.