Σπουδαία νίκη ο Εργοτέλης

18:11 | 01/11/2020

Δεύτερη εκτός έδρας νίκη σε ισάριθμους αγώνες μακριά από την έδρα του πέτυχε ο Εργοτέλης επικρατώντας στο Αίγιο του Ήφαιστου/Αχιλλέα 70-65

Δύο νίκες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές στην Γ' Εθνική για την ομάδα του Ηρακλείου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, όμως παρά το σερί 8-1 που είχαν στις αρχές, ο Eργοτέλης ισορρόπησε και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 18-20 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Εξίσου καλοί και στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη άρχισαν να «κτίζουν» υπέρ τους διαφορά η οποία έφτασε και τους 9 πόντους (31-40) στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως ο Ήφαιστος/Αχιλλέας ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και με μπροστάρηδες τους Κεφαλά και Καραδολάμη μείωσε στον πόντο 61-62, δύο λεπτά πριν το τέλος. Στο σημείο αυτό όμως ο Εργοτέλης πήρε 6 συνεχόμενους πολύτιμους και καθοριστικούς πόντους από τον Μαϊστρέλη διευρύνοντας εκ νέου το προβάδισμά του, το οποίο διατήρησε ως το τέλος, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αγώνες πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 18-20, 31-40 (ημίχρονο), 51-53, 65-70

Ήφαιστος/Αχιλλέας (Φ. Φιλίππου): Μανωλόπουλος, Μιχαλόπουλος, Γιαννόπουλος 9, Σωτηρόπουλος, Χριστοδουλόπουλος 9(2), Κεφαλάς 13, Σουρλός, Γιαννούτσος 10(2), Καραδολάμης 14, Τσεκλένης 10(2), Καραγιάννης 2, Γιόβας 4.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Κάτος, Αθανασιάδης 3, Μαιστρέλης 15 (4), Καρλάφτης 6 (1), Μπουμπάρης 10, Δαπουλάκης 2, Μανιαδής, Κουμάκης, Γουμενάκης 9 (1), Αντωνογιαννάκης, Μητρόπαπας 16 (1), Καραλής 9 (1).