Στον τελικό με δραματικό φινάλε ο Ολυμπιακός

22:33 | 21/09/2018

Ο Ολυμπιακός, έπειτα από ένα εκπληκτικό ματς, επικράτησε 94-93 της Χάποελ Ιερουσαλήμ και πέρασε στον τελικό του «3rd International Basketball Tournament Crete», που διεξάγεται στα «Δύο Αοράκια».

Την Κυριακή (23/09), έτσι, θα διεκδικήσει τον τίτλο απέναντι στην Ούνιξ Καζάν, με το τζάμπολ να έχει προγραμματιστεί για τις 20.30. Όσον αφορά στη σημερινή συνάντηση, οι νικητές ήταν εξαιρετικοί επιθετικά, όμως προβλημάτισαν με τις αμυντικές τους επιδόσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ καλά στο ματς, αλλά στην πορεία παρουσίασαν πρόβλημα στην άμυνα με το γρήγορο ρυθμό του αντιπάλου. Η ομάδα του Κάτας πέρασε 12-18 στο 5’, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν 26-26 στο 9’, αλλά μ’ ένα 0-5 το δεκάλεπτο έκλεισε 26-31.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε με συνέπεια, όμως δεν μπορούσε να περιορίσει την Χαποέλ, που έφτανε με μεγάλη ευκολία στο καλάθι του. Όλα αυτά, βέβαια, μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, όταν και έκανε ένα υπέρ του 12-0 και προηγήθηκε 46-40, για να κλείσει το ημίχρονο 51-45.

Στην επανάληψη το σύνολο του Μπλατ μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και με τον Λι Ντέι να είναι ασταμάτητος, έφτασε στο +11 (62-51) στο 22’. Ο Φελντέιν με τα τρίποντα του κρατούσε τους φιλοξενούμενους μέσα στο παιχνίδι με δικό του σουτ έξω από τα 6.75μ. έγινε το 68-70 στο 27’.

Ο Ολυμπιακός δεχόταν εύκολους πόντους, δεν μπορούσε να περιορίσει τη Χαποέλ, που κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα στα επόμενα λεπτά, μέχρι ο Βεζένκοφ να κάνει το 81-79 και ενώ έμεναν 8’:49’’ για το φινάλε. Και πάλι, ωστόσο, οι Ισραηλινοί με το γρήγορο μπάσκετ τους πήραν το προβάδισμα και στο 34’ νικούσαν 84-89.

Οι νικητές δεν είχαν τρόπους να… συνδεθούν με το καλάθι, όμως βελτίωσαντην άμυνα τους και πλησίασαν στον πόντο (88-89) με 2’:30΄΄ να μένουν στο χρονόμετρο.  Ισοφάρισαν, μάλιστα, 90-90 στο 38’:41’’, ενώ ο Πρίντεζης με δίποντο και ο Λι Ντέι μ’ ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 51-45 (ημίχ.), 76-77, 94-93.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γκος 20 (3 τρ, 6 ασίστ), Τολιόπουλος, Τουπάν 5 (1), Τίμα, Μιλουτίνοφ 5, Στρέλνιεκς 6 (2), Βεζένκοφ 12 (2 τρ,9 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (7 ριμπ.), Μάντζαρης 2, Ποκουσέφσκι, Μπόγρης, ΛεΝτέι 31 (9/11 διπ., 13/18 βολ., 11 ριμπ., 11 κερδισμένα φάουλ, 3 κλεψ., 2 κοψ. και 46 βαθμοί στο ράνκινγκ).

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτας): Ακουίλ 2, Τζόνσον 18 (3), Μπλατ 5 (1), Ελιάου 3, Τιμόρ 6 (1), Φελντέιν 30 (6), Μπάτλερ 7 (1), Όουενς 17, Τσούμπρεβιτς 2, Μπράουν 2