Συνεχίζει ακάθεκτος ο Ολυμπιακός Β’

23:30 | 23/09/2020

Νέα πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδας.

Μετά από τη Δάφνη Δαφνίου, το Μαρούσι και το Παγκράτι, ο Ολυμπιακός Β’ νίκησε (79-80) τον Αμύντα και πέρασε στη β’ φάση της διοργάνωσης.

Εκεί θα παίξει στο ΣΕΦ τον Κολοσσό Ρόδου και αν κάμψει την αντίσταση του, θα κοντραριστεί στη συνέχεια με τον νικητή του ζευγαριού Λάρισα - Χαρίλαος Τρικούπης.

Οι Πειραιώτες είχαν μεγάλο προβάδισμα για 30 λεπτά, ωστόσο στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 32-41, 56-68, 79-80

ΑΜΥΝΤΑΣ (Κωνσταντινίδης): Σιούντρης 13 (1/2 βολές, 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Οικονόμου 6, Βαρδιάνος 3, Σάλεχ 14 (2/2 βολές, 6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κουκουνιάς 16 (3/3 βολές, 5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιούση 8, Γκάτζο 11 (1/6 τρίποντα), Μπέλη 5 (1), Τάγαρης 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 4 (2/9 σουτ), Κουρτίδης, Μωραΐτης 3 (1), Νικολαΐδης 12 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κολοβέρος 2 (1/7 σουτ), Τσόχλας 13 (2/3 βολές, 1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σκουλίδας 14 (1/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρηστίδης 5, Τσάμης 3 (1), Μελισσαράτος 18 (4/6 βολές, 7/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ)