«Aφεντικό» στο Λίντο

19:40 | 03/03/2019

O ΟΦΗ επικράτησε στο Λίντο με 74-53 του Δειλινού στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής και συνέχισε νικηφόρα την πορεία του προς την κορυφή

Έπειτα από ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι και μπροστά σε αρκετούς φίλους του μπάσκετ, ο ΟΦΗ επικράτησε εύκολα του Δειλινού στο τοπικό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής. Ο ΟΦΗ πήρε από την αρχή το προβάδισμα σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Πολλά άστοχα σουτ και από τις δύο πλευρές με το 22-35 του πρώτου ημιχρόνου να αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, ο Πετράκης ευστόχησε σε δύο τρίποντα με την διαφορά να πηγαίνει στους 20+ και το Δειλινο να σημειώνει μόλις 8 πόντους στην 3η περίοδο.

Ο Λεωνίδας Μπουμπάρης ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια, ο Αντωνόπουλος και έτσι το τελικό 74-53 έδωσε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα στον ΟΦΗ και το Δειλινό έκανε ακόμα σε ένα ματς φιλότιμη προσπάθεια όμως παραμένει χωρίς νίκη. Ο Γουμενάκηκς με 17 πόντους ξεχώρισε για τους γηπεδούχους.

ΔΕΙΛΙΝΟ-ΟΦΗ 53-74
Διαιτητές: Κωτσου-Σκανδαλάκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:12-22, 10-13, 8-19, 23-20
ΔΕΙΛΙΝΟ (Γωνιωτάκης): Γουμενάκης 17 (3), Μπορμπίδης 8 (1), Αντωνογιαννάκης 2, Γαϊτανάκης 2, Στέβοβιτς 3, Λεφής 4, Γρύλλης 1, Εκίζογλου, Κυρίτσι 3 (1), Γκουτσίδης 5 (1), Σπηλιώπουλος 8.
ΟΦΗ (Ραλλης): Μητρόπαπας 3, Κριθινάκης, Πετράκης 17 (3), Τσερκιτζόγλο, Καμπάκας, Καρλάφτης, Αντωνόπουλος 14 (1), Πρωτογεράκης 2, Μπουμπάρης 17, Μαλλιαράκης, Καραλής 9, Πάλλης 10.