Άντεξε ο ΠΑΟΚ, μοιρασιά στο ντέρμπι και στην κορυφή

21:42 | 01/12/2019

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1 στο μεγάλο ντέρμπι της Super League και εξακολουθούν να μοιράζονται την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την έντασή του σε ευκαιρίες. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε τα πρώτα δύσκολα λεπτά και στη συνέχεια ισορρόπησε, ενώ στο 29' κατάφερε να «παγώσει» τους Πειραιώτες, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Ινγκανσον.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε αισθητά στο δεύτερο μέρος και αφού πρώτα ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βαλμπουενά στο 64', στη συνέχεια έκλεισε τον ΠΑΟΚ στα καρέ του, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να φέρει τούμπα στο ματς.

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε τις αντεπιθέσεις και αναζητούσε τους κενούς χώρους, χωρίς να είναι απειλητικός, αλλά δεν μπορούσε. Ο Ολυμπιακός τα έπαιξε όλα στα τελευταία λεπτά, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε και έγραψε την ιστορία του ντέρμπι. Αμφότερες οι ομάδες διατήρησαν το αήττητό τους και συνεχίζουν να μοιράζονται την κορυφή.