Απίστευτη ανατροπή: Eπέστρεψαν από το -26 οι Χοκς!

08:10 | 17/06/2021

Απίστευτα πράγματα από τους Χοκς στο Game 5 με τους Σίξερς, με την Ατλάντα να επιστρέψει από το -26 και να παίρνει την νίκη με 109-106, κάνοντας το 3-2 στην σειρά.

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του NBA, και μάλιστα σε ένα ματς με μεγάλη κρισιμότητα.

Όλα έδειχναν πως οι Σίξερς θα έκαναν το 3-2 απέναντι στους Ατλάντα Χοκς, στα ημιτελικά της Ανατολής όμως με μία τρομερή αντεπίθεση στο φινάλε, τα γεράκια επέστρεψαν από το -26 (!) και κατάφεραν να περάσουν με 109-106 από τη Φιλαδέλφεια! Παράλληλα, απέκτησαν το προβάδισμα για την πρόκριση, απέχοντας πλέον μία μόλις νίκη από τους τελικούς της Ανατολής.

Οι 76ers είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 22 πόντων (62-40). Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει και τους 26 (70-44) και το σκορ να είναι 100-86 στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που με ένα απίθανο σερί 23-4 κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να σφραγίσουν τη νίκη, έχοντας MVP τον τρομερό Γιανγκ (39 πόντοι, 7 ασίστ). Από τη μεριά των ηττημένων, ξεχώρισαν οι Εμπίντ (37 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Κάρι (36 πόντοι και 7 ριμπάουντ).