Από το κακό στο χειρότερο ο Εργοτέλης

Betsson Super League 2

Ο Εργοτέλης πραγματοποίησε ακόμα μια μέτρια εμφάνιση, δέχτηκε τρία γκολ από τα Τρίκαλα στο Παγκρήτιο και γνώρισε την 5η σερί ήττα του - το αμφισβητούμενο πέναλτι στο 87' έφερε αντιδράσεις στους γηπεδούχους

Ακόμα μια προβληματική εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Εργοτέλης. Φαίνεται ότι ο ''κακός'' Μάρτιος δεν ανήκει στο παρελθόν, η ομάδα δεν είχε ούτε σήμερα εμπνεύσεις και ενέργεια, χάνοντας για 5η σερί φορά και μάλιστα δεχόμενη 3 γκολ από τα Τρίκαλα στο Παγκρήτιο (2-3)

Πολύ κακό πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις για την ομάδα του Ταουσιάνη, προηγήθηκε με γκολ του Μανουσάκη στο 37' και ενώ η εικόνα του αγώνα έδειχνε μια ομάδα να αμύνεται (Τρίκαλα), τον Εργοτέλη να έχει την κατοχή και να μην απειλεί. Όμως, χωρίς καν να προλάβουν να πανηγυρίσουν οι ''κιτρινόμαυροι'', είδαν τον Ευθυμίου από στημένη φάση και κεφαλιά να κάνει το 1-1 τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη όρεξη όμως τα Τρίκαλα είχαν τις απαντήσεις. Στο 53' ο Μπάτζιος έκανε λάθος στην μεσαία γραμμή, οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και ο Ευθυμίου με σουτ εντός περιοχής έκανε την ανατροπή! Ο Ταουσιάνης προχώρησε σε αλλαγές, ο Εργοτέλης έγινε περισσότερο επιθετικός όμως δεν είχε τις κλασσικές ευκαιρίες. Στο 77' ο Κόνραντ κέρδισε πέναλτι, ο Μανουσάκης σκόραρε για ακόμα μια φορά και έφερε το ματς στα ίσια δίνοντας την ευκαιρία στον Εργοτέλη για την ανατροπή όμως μάταια... Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν αλλά χωρίς ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να ''κλέψουν'' το παραμικρό δευτερόλεπτο και φτάνουμε στην φάση του O Ταχάτος βρέθηκε στο έδαφος η Αντωνίου έδειξε πέναλτι σε μια αμφισβητούμενη φάση που προκάλεσε αντιδράσεις. Ο Ριζογιάννης εκτέλεσε εύκολα και έκανε το 3-2!

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Bote (Kacurri 57') Ποζατζίδης (Σερβιλάκης 46') Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Appi (Conraad 57'), Μπουρσέλης, Κοκκίνης (Kwateng 70'), Μανουσάκης

Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης): Γιακουμής, Διαμαντόπουλος (Σταματής 46') Ευθυμίου (Ταχάτος 72') Ελευθεριάδης, Νιάρος, Παπαγεωργίου, Πελκας, Πιαστόπουλος, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Σουλιώτης