Αποκλεισμός για την Ελλάδα

22:00 | 20/11/2018

Η Εθνική Ελπίδων δεν κατάφερε να προκριθεί στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε 1-0 από την Αυστρία, ενώ με το ίδιο σκορ είχε χάσει και στην Τούμπα και έτσι με δυο ήττες στα πλέι οφ γνώρισε τον αποκλεισμό. Στο πρώτο μέρος η «γαλανόλευκη» δημιούργησε αρκετές σημαντικές ευκαιρίες. Θα μπορούσε, δηλαδή, να σκοράρει με τους Λάμπρου (8’, 26’) και Καραχάλιο (27’), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μια σπουδαίες στιγμή με τον Βέμπερ στο 42’.

Η επανάληψη ξεκίνησε με άσχημο τρόπο για την Ελλάδα, καθώς στο 51’ ο Γκρμπιτς με εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε αντίδραση στα επόμενα λεπτά και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν στο τέλος την πρόκριση.

Αυστρία: Σλάγκερ, Ίνγκολιτς, Πος, Βέμπερ, Ούλμαν, Λιούμπιτς, Λίνχαρτ, Κ. Μπάουμγκάρντερ (71’ Χόρβαρντ), Λάιμερ, Βολφ (90’ Ντάνσον), Γκρμπιτς (60’ Κβάσινα).

Ελλάδα: Κότσαρης, Σάλιακας, Πασαλίδης, Χατζηδιάκος, Κυριακόπουλος, Καραχάλιος, Γαλανόπουλος (80’ Κωτσόπουλος), Λάμπρου (57’ Χατζηγιοβάνης), Μπουζούκης (65’ Ανδρούτσος), Λημνιός, Κουλούρης.