Αποκλεισμός - σοκ για τον ΠΑΟΚ

07:33 | 20/12/2019

Εντός έδρας ήττα με 3-0 από την ουκρανική Μπάρκομ Καζάνι, έχασε και στο "χρυσό" σετ και συνάμα το εισιτήριο για τους "16" του CEV Cup - ''αντίο'' και από Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε την ουκρανική Μπάρκομ Καζάνι στην Πυλαία με "προίκα" την εκτός έδρας νίκη του με 3-1 στο Λβιβ και στόχο δύο κερδισμένα σετ, για να προκριθεί στους «16» του CEV Cup βόλεϊ, αλλά δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο, αφού γνώρισε την ήττα με 3-0 και στη συνέχεια έχασε και το "χρυσό" σετ.

Η απόδοση των δύο ομάδων ήταν αντιστρόφως ανάλογης εκείνης στην Ουκρανία, με την Καζάνι να επικρατεί με 3-0 και την πρόκριση να κρίνεται στο "χρυσό" σετ. Εκεί ο ΠΑΟΚ, που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Τακουρίδη, βρέθηκε να χάνει με 10-7, με σερί 4-0 προηγήθηκε με 11-10, οι Ουκρανοί επέστρεψαν (11-12), ο Ίλινιχ με δύο μπλοκ διαμόρφωσε το 13-12, ο ίδιος με κόντρα επίθεση πήγε το σετ στο 14-13, το σερβίς του Φαν Ντάικ στο φιλέ και η λάθος επίθεση του ΠΑΟΚ οδήγησαν στο 14-15, για να τελειώσει το ματς με μπλοκ των Ουκρανών στον Ίλινιχ.

Τα σετ: 22-25, 21-25, 23-25, 14-16.

Αναμενόμενο «αντίο» και για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι τη φάση των «32» του CEV Cup, χάνοντας για δεύτερη φορά από τη Μόντενα, που είναι το φαβορί για να κατακτήσει το τρόπαιο στη διοργάνωση. Οι Ιταλοί, που είχαν επικρατήσει στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-2, νίκησαν και απόψε τους «ερυθρόλευκους», που παρά το 0-3 ήταν ανταγωνιστικοί ως το τέλος.

Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-22.