Αστέρας Τρίπολης - Βόλος 1-0: Ο Αστέρας ξέρανε στο 90' τον Βόλο

20:11 | 14/01/2024

Ο Μιριτέλο έγραψε τη μεγάλη νίκη της αρκαδικής ομάδας.

Ο Βόλος είχε διπλό δοκάρι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης, αλλά ο Αστέρας Τρίπολης λυτρώθηκε στο 90ο λεπτό με τον Μιριτέλο να σκοράρει -το γκολ ελέγχθηκε από το VAR- χαρίζοντας τη νίκη στην αρκαδική ομάδα.

Για να φτάσουμε στο 1-0 που «έγραψε» την ιστορία του αγώνα, είδαμε ένα ανοιχτό παιχνίδι από δύο ομάδες που αναζητούσαν το γκολ για να βάλουν τις βάσεις για το τρίποντο. Το πρώτο μέρος σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Νίκου Παπαδόπουλου στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον έμπειρο γκολκίπερ να αποχωρεί βουρκωμένος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος απείλησε με τον Γκλάβτσιτς και η απάντηση του Αστέρα ήρθε λίγο μετά όταν σε γύρισμα του Καλτσά κι ενώ ο Κρέσπι ήταν έτοιμος να εκτελέσει κόπηκε από τον Μύγα.

Στο 73ο λεπτό ο Βόλος «ακούμπησε» το 0-1 με τον Σιέλη και τον Ασλανίδη να στέλνουν την μπάλα στο δοκάρι και φτάσαμε στο 90ο λεπτό όπου ο Μιριτέλο με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, με το γκολ να ελέγχεται πρώτα από το VAR.