Βαριά ήττα για τους Μπακς στο Κλίβελαντ χωρίς Αντετοκούνμπο

09:00 | 18/01/2024

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 31 πόντους και οι Κλίβελαντ Καβαλίερς εκμεταλεύτηκαν την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο (πρόβλημα στον ώμο) για να πάρουν μεγάλη νίκη επί των Μιλγουόκι Μπακς με 135-95.

Αυτή ήταν η έκτη διαδοχική νίκη για τους φορμαρισμένους «ιππότες», που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 24-15 και καταλαμβάνουν την 4η θέση της Ανατολής. Αντίθετα οι Μπακς «έπεσαν» στο 28-13 και παραμένουν στη δεύτερη θέση.

Ο Τζορτζ Νιανγκ είχε 13/14 σουτ και σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους (20 στο πρώτο ημίχρονο) για τους γηπεδούχους, που βελτίωσαν το σερί τους σε 11-3 από τη στιγμή που έχασαν τους Ντάριους Γκάρλαντ (σπασμένο σαγόνι) και Έβαν Μόμπλεϊ (γόνατο) τον περασμένο μήνα.

Εξαιρετικός ήταν και ο Τζάρετ Άλεν με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ (10ο διαδοχικό double-double) για το Κλίβελαντ, που ξεκίνησε την αναμέτρηση με 22-2!

Από την πλευρά τους τα «ελάφια», που βρέθηκαν σε πολύ κακή ημέρα, είχαν πρώτο σκόρερ τον Ντέιμιαν Λίλαρντ με 17 πόντους (7/20 σουτ) ενώ 16 πόντους είχε ο Μπόμπι Πόρτις και 15 ο Τζέι Κράουντερ, που επέστρεψε από τραυματισμό. Πολύ άστοχος ο Κρις Μίντλετον με 2 πόντους και 1/10 σουτ σε 20 λεπτά συμμετοχής.