Champions League: Τρομερό buzzer beater για την Πόρτο, όλα ανοιχτά στο Νάπολι-Μπαρτσελόνα

08:30 | 22/02/2024

Τι έγινε στα χθεσινά παιχνίδια.

Με γκολ του Γκαλένο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Πόρτο επικράτησε 1-0 της Αρσεναλ στο «Ντραγκάο» και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και είχαν δοκάρι στο 22′ με σουτ του Γκαλένο, προτού ο ίδιος παίκτης αστοχήσει ολομόναχος.

Η Αρσεναλ αντέδρασε στο 35′ με μία κεφαλιά του Σαλιμπά που πέρασε λίγο άουτ και ήταν ανώτερη στο β’ ημίχρονο.

Στο 67′, πάντως, η Πόρτο άγγιξε το γκολ με τον Εβανίλσον, αλλά ο Ράις τού έβαλε «στοπ».

Τελικά, το ματς είχε σκορ, καθώς ο Γκαλένο βρήκε δίχτυα στο 90+5’ με τρομερό πλασέ από τα 30 μέτρα.

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το πρώτο ματς μεταξύ της Νάπολι και της Μπαρτσελόνα για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και απείλησαν με τους Λεβαντόφσκι και Γκιουντογάν σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, προτού πάρουν το προβάδισμα στο 60ό λεπτό.

Ο Πέδρι έδωσε στον Λεβαντόφσκι, εκείνος βρήκε χώρο, σούταρε και νίκησε τον Μερέτ.

Η Νάπολι, πάντως, ισοφάρισε ένα τέταρτο αργότερα με σουτ του Οσιμεν και διατήρησε ελπίδες πρόκρισης στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.