Χανιά-Καλαμάτα 1-2: «Αυτοκτόνησαν» τα Χανιά

13:59 | 22/09/2024

Με το... αριστερό η πρεμιέρα των Χανίων στη Super League 2.

Η Καλαμάτα πήρε μεγάλη νίκη στα Χανιά απέναντι στην Κρητική ομάδα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2. Στο ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο, η ομάδα του Σπανού προηγήθηκε στην πρώτη της φάση στο ματς με τον Τσέλιο στο 23ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα κυριάρχησε και έφτασε στη μεγάλη ανατροπή. Στο 76' ο Μόρσεϊ έκανε το 1-1 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιγκινί έγραψε το τελικό 1-2.

Οι καλύτερες φάσεις του αγώνα:

23' 1-0: Σέντρα του Προβυδάκη από τα δεξιά και ο Τσέλιος με καρφωτή κεφαλιά κάνει το 1-0 για τα Χανιά!

31' Εντυπωσιακή επέμβαση του Σαφαρίκα στην κεφαλιά του Μπακαγιόκο.

55' Ευκαιρία για την Καλαμάτα με το πλασέ του Μόρσει να φεύγει άουτ.

76' Μεγάλη ευκαιρία από την Καλαμάτα με τον Βασιλαντανόπουλο να κάνει το σουτ και τον Σαφαρίκα να διώχνει σε κόρνερ.

76' 1-1: Στην εξέλιξη της φάσης, μετά το κόρνερ, ο Μόρσεϊ από κοντά κάνει το 1-1.

92' 1-2: Σοκ για τα Χανιά. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκμπενιόν δεν έκανε σωστή απομάκρυνση και ο Ντιγκινί από κοντά κάνει το 1-2!