Δέχτηκε 7 γκολ η Καβάλα - η βαθμολογία του Α' ομίλου

18:01 | 21/11/2021

Ο Πιερικός νίκησε με 7-0 την Καβάλα στην πρώτη της συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Super League 2, με τους ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές των αργοναυτών να μην μπορούν να περιορίσουν το εύρος του σκορ

Ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική της Super League 2, έχοντας στο σημερινό πρόγραμμα πολλές αναμετρήσεις για τον πρώτο όμιλο και το ντέρμπι της Ρόδου για τον δεύτερο.

Ο Πιερικός είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Καβάλα, καθώς επικράτησε με 7-0, παίρνοντας ένα ευρύ προβάδισμα από το πρώτο μέρος με πέντε τέρματα, με τους Εμπούσι, Καρανάτσιο, Παντελιάδη, Χαντζάρα, Μαβρίδη και Καγκελίδη να χρίζονται σκόρερς.

Με άνεση επικράτησε και η Αναγέννηση Καρδίτσας του Αλμωπού Αριδαίας, καθώς επικράτησε με 4-0 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας το απόλυτο μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Στην κορυφή ανέβηκε και η Βέροια που νίκησε τον Ολυμπιακό Βόλου με 3-0 στην έδρα της, έχοντας πλέον επτά βαθμούς. Υπενθυμίζεται ότι ο Ολυμπιακός Β' έχει έναν βαθμό λιγότερο, αλλά και ένα παιχνίδι που διεξήχθη με τα Τρίκαλα εκτός έδρας.

Η Ξάνθη νίκησε του Θεσπρωτού με με 1-0 χάρη στο γκολ του Μονρόζ στο 49ο λεπτό, ενώ ισόπαλο χωρίς σκορ έληξε το παιχνίδι του Απόλλωνα Πόντου με τη Νίκη Βόλου. Στο ντέρμπι της Ρόδου, η ομώνυμη ομάδα κέρδισε τον Διαγόρα με 2-0.

Ο Σταματελόπουλος καθάρισε για τους γηπεδούχους σε τρία λεπτά. Αρχικά σκόραρε από την άσπρη βούλα στο 22', ενώ με κεφαλιά στο 25' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μαρτσάκης στο 88' διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-0).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

• Ολυμπιακός Β’-ΑΕΛ 1-0 (79' Κωστή)
  • Πανσερραϊκός-Τρίκαλα 1-1 (84' Κανίς - 37' Ρεσκίν)
  • Ηρακλής-ΠΑΟΚ Β’ 0-0
  • Βέροια-Ολυμπιακός Βόλου 3-0 (28', 51' (πέν.) Πασάς, 56' Σκόνδρας)
  • Απόλλων Πόντου-Νίκη Βόλου 0-0
  • Αναγέννηση Καρδίτσας-Αλμωπός Αριδαίας 4-0 (7' Λαρέα, 40' Γκίνι, 67', 79' Μπιανκόνι
  • Πιερικός-Καβάλα 7-0 (5' Εμπούσι, 7' Καραντάσιος, 29' Παντελιάδης, 34' Χατζάρας, 37' Ζαφειράκης, 46' Μαυρίδης, 86' Καγκελίδης)
  • Ξάνθη-Θεσπρωτός 1-0 (49' Μονρόουζ)

ΡΕΠΟ: Απόλλων Λάρισας