«Διπλό» με το... καλημέρα στη Μαδρίτη για τη Βασκόνια

08:20 | 14/06/2018

Χάρη στην… ολύμπια ψυχραιμία τους από τη γραμμή των βολών, στο τελευταίο δίλεπτο, οι Βάσκοι νίκησαν 94-90 τη Ρεάλ, μέσα στη Μαδρίτη, κάνοντας το break στον πρώτο τελικό του ισπανικού πρωταθλήματος!

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το ματς καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν «φωτιά» στο τρίτο δεκάλεπτο και να το κλείνουν στο +9 (58-67), με ένα επιμέρους σκορ 19-28, με το 39-39 του πρώτου ημιχρόνου. Στην τέταρτη περίοδο, οι πρωταθλητές Ευρώπης επέστρεψαν με τα μεγάλα τους σουτ, αλλά η τρομερή αποτελεσματικότητα των παικτών του Μαρτίνεθ στο τελευταίο δίλεπτο, από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας, τους έδωσε το ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια ήταν ο Βιλντόζα με 16 πόντους, με τον Πουαριέ να είχε 13, τους Σενγκέλια και Τίμα από 12, ενώ από 11 πόντους είχαν οι Φόιγκτμαν και Μπομπουά. Από τη «βασίλισσα», ξεχώρισαν οι Κάρολ με 20 πόντους, ενώ ο Γιουλ είχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-39, 58-67, 90-94