Δραματική πρόκριση για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 4-2 στην παράταση (2-1 κ.α.) τον Πανιώνιο και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ματς της Τούμπας ολοκληρώθηκε με το ίδιο σκορ του πρώτου προημιτελικού και οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο έξτρα ημίωρο. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε.

Στο 32’ ο Μπίσεσβαρ έκανε το 1-0, ωστόσο στο επόμενο λεπτό ο Ντουρμισάι ισοφάρισε. Το τέρμα του Σβιντέρφσκι στο 83’ έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Στο 94’ ο Καμαρά ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο «δικέφαλος» δεν παράτησε το παιχνίδι.

Στο 112’ ο ΠΑΟΚ είχε κεφαλιά στο δοκάρι και δύο λεπτά αργότερα ο Άκπομ έκανε το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 119’ ο Βιεϊρίνια με πέναλτι, το οποίο προκάλεσε τις διαμαρτυρίες του Πανιωνίου, καθώς οι «κυανέρυθροι» υποστήριξαν ότι ο Μανθάτης δεν έκανε χέρι.

Ακολούθησε, μάλιστα, ένταση και τα παράπονα στον Σκουλά ήταν έντονα, με τους ηττημένους ν’ αρνούνται να εκτελέσουν τη σέντρα και τον ρέφερι να σφυρίζει το φινάλε.