​Δυνατό φιλικό για τον Ηρόδοτο και ήττα 3-0 από τον Αλμυρό

21:32 | 26/08/2023

Σε φιλικό στη Ν. Αλικαρνασσό διάρκειας 80 λεπτών.

Την πολύ καλή εικόνα στην επανάληψη κρατούν οι "μπλε" από το πολύ δυνατό τεστ με την ομάδα του Γαζίου. Άλλος Ηρόδοτος στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον ποιοτικό

Βελτιώθηκαν πολύ στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γιάννη Χατζησεβαστού που πλήρωσαν τα επιπόλαια λάθη τους στο πρώτο ημίχρονο, την νευρικότητα και την συνολικά κακή τους παρουσία, δεχόμενοι "φθηνά" γκολ, το πρώτο από τ'... αποδυτήρια! Ανώτεροι στο πρώτο μέρος οι ποδοσφαιριστές του Μανώλη Σουτζή, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα τρία γκολ της νίκης τους (0-3) με τους Γιάννη Κοιλιάρα (1'), Λεόν Πιερτζιακόμι (16') και τον κορυφαίο του γηπέδου μαζί με τον Πιερτζιακόμι, τον Παραγουανό μεσοεπιθετικό (νέο μεταγραφικό απόκτημα του Αλμυρού) Ρέγιες (30').

Στην επανάληψη οι "μπλε" έβγαλαν βελτιώθηκαν αισθητά και σημιούργησαν φάσεις. Από την άλλη σε πολύ υψηλό επίπεδο οι "πορτοκάλι", επιβεβαίωσαν και στη Νέα Αλικαρνασσό ότι θα παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο τη νέα περίοδο στη Γ' Εθνική με εξαιρετικές επιλογές παικτών.

Το παιχνίδι είχε συνολική διάρκεια 80 λεπτά (40 λεπτά το κάθε ημίχρονο).