Έχασε και από τον Μίλωνα ο ΟΦΗ

19:35 | 30/01/2021

Ο ΟΦΗ πάλεψε, ήταν ανταγωνιστικός όσο μπορούσε και στα τρία σετ, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά τον Μίλωνα

Ο ΟΦΗ δεν τα κατάφερε στην Νέα Σμύρνη, έχασε (0-3) και από τον Μίλωνα, ο οποίος πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League.

Ο Μίλωνας έφτασε τους 4 βαθμούς στο πρωτάθλημα και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση. Ο ΟΦΗ από την άλλη έμεινε στον 1 βαθμό.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του πρώτου σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 11-11 οι γηπεδούχοι έχτισαν σερί και έφτασαν στο 18-13 έχοντας τον έλεγχο. Οι Κρητικοί κατάφεραν να μειώσουν σε 19-17 με την ομάδα του Σάκη Ψάρρα να χτίζει εκ νέου σερί για το 21-17. Η ομάδα του Άκη Φλαούνα μείωσε σε 21-19 αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με τέσσερις πόντους (23-19) και κατέκτησαν τελικά το πρώτο σετ.

Ο ΟΦΗ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 9-12 και 11-14 με τον Σάκη Ψάρρα να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (13-14) και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 15-15. Το σερί του Μίλωνα συνεχίστηκε και έφτασε στο 18-15.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα προηγήθηκε με 23-18 και κατέκτησε και το δεύτερο σετ.

Ο Μίλωνας προηγήθηκε με 6-2 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η ομάδα της Κρήτης ισοφάρισε σε 9-9 αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να προηγηθούν με τρεις πόντους για το 12-9.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι για το 16-15 και το 18-17 ενώ έφτασαν στην ισοφάριση για το 19-19. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 20-21 αλλά ο Μίλωνας βρήκε και πάλι τις λύσεις και ανέτρεψε την κατάσταση για το 23-21 και το 3-0 στα σετ.

Τα σετ 3-0: (25-20, 25-21, 25-22)

Ο ΟΦΗ αγωνίστηκε με τρείς απουσίες στην Αθήνα κόντρα στον Μίλωνα (Χαντ, Βελούδης, Κοσκινάς), ενώ έχασε με τραυματισμό και στο τρίτο σετ τον Καρατζά και έτσι γνώρισε την ήττα απο τον Μίλωνα, στη Νέα Σμύρνη με 3-0 σετ.

Πλέον στρέφει την προσοχή του, στα δυο διαδοχικά δύσκολα παιχνίδια που έχει στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο, με τον Φοίνικα Σύρου, την προσεχή Τετάρτη και τον Παναθηναικό την επόμενη Κυριακή.

Μίλων (Σάκης Ψαρράς): Mαντέκας, Χανδρινός 12, Μάζιαρτζ 11, Τέιλορ Χάντ 12, Δρογκάρης 1, Ανρδρεάδης 8, Λάππας 6, , Δαρίδης.

ΟΦΗ (Φλαούνας): Nτράγκο 2, Χαραλαμπίδης 8, Μάρκς 13, Ρουμελιωτάκης 11, Γαλλιώτος 3, Καρατζάς 4, Μονιάκης (λ) Τάλερ, Φραγκιαδάκης, Μανωλάκης.