Έχασε στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός

23:07 | 28/01/2021

Ήττα στο ΣΕΦ από την Μπαρτσελόνα (74-76)

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του το κακό πρώτο ημίχρονο, πέτυχε την ανατροπή, αλλά τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει στη μία νίκη τη διαφορά από την οκτάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» (11-12) ηττήθηκαν 74-76 από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, για την 23η αγωνιστική της Euroleague, αστοχώντας δις (Μάρτιν, Σλούκας) κάτω από το καλάθι των «μπλαουγκράνα» στα τελευταία δευτερόλεπτα και χάνοντας την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση. Στον αντίποδα, η Μπαρτσελόνα έμεινε και πάλι μόνη στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 17-6.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)