«Έκλεισε» θέση στον τελικό του Ηρακλείου ο ΠΑΟΚ

19:33 | 13/02/2019

Ο ΠΑΟΚ είναι η πρώτη ομάδα που… έκλεισε θέση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στα Δύο Αοράκια (17/02), καθώς νίκησε 61-72 την Κύμη.

Ο «δικέφαλος» πραγματοποίησε μια αρκετά καλή εμφάνιση, πέρασε από μια δύσκολη έδρα και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του από το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός. Επιστρέφει, μάλιστα, σε τελικό μετά από 20 ολόκληρα χρόνια.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν εξαιρετικοί στην πρώτη περίοδο και έβαλαν σ’ αυτό το διάστημα τις βάσεις για την επικράτηση, αφού στο 10’ ήταν μπροστά στο σκορ 13-28. Στην επανάληψη οι ηττημένοι προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, μείωσαν 56-64 στο 37’, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν σοβαρός στα κρίσιμα σημείο και πήρε το ματς.

Από το παιχνίδι, βέβαια, δεν έλειψαν και τα απρόοπτα, καθώς έπεσε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο η τάση του ρεύματος.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 30-44 (ημίχ.), 46-58, 61-72.