«Έξι στα έξι» ο Παναθηναϊκός που πέρασε και από την Τούμπα

23:25 | 02/10/2022

Ο Παναθηναϊκός με ανατροπή νίκησε 2-1 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα με ισάριθμα γκολ του Αϊτόρ.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τις έξι νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στη Super League, επικρατώντας και του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε με τον Ολιβέιρα στο 18ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις απαντήσεις και πήραν το διπλό.

Με το ξεκίνημα του β' μέρους ο Αϊτόρ ισοφάρισε, στο 51ο λεπτό και στο 73' ο ίδιος παίκτης έκανε με πέναλτι το 1-2. Το πέναλτι κέρδισε ο Σπόραρ κι αφού πρώτα ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR.

Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι, ο διαιτητής το έδωσε και μετά από έλεγχο του VAR το πήρε πίσω με το 1-2 να μένει έως τέλους.

Ο Παναθηναϊκός είναι στο +7 από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (86' Κωνσταντέλιας), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια (77' Τσαούσης), Ντάντας (76' Ελ Καντουρί), Κούρτιτς (86' Γκορντετζιάνι), Νάρεϊ, Ντάγκλας Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (57' Μπίσεσβαρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Τσέριν, Αϊτόρ (90'+5' Σάρλια), Μπερνάρ (90' Γκάνεα), Σπόραρ (85' Ιωαννίδης).