Εκτός Europa League ο Παναθηναϊκός μετά από θεότρελη διαδικασία πέναλτι

00:20 | 16/08/2024

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα κάνοντας το 0-1 στο Άμστερνταμ, αλλά ο Άγιαξ τον απέκλεισε μετά από μία συγκλονιστική διαδικασία με 34 πέναλτι!

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο 89ο λεπτό με το γκολ του Τετέ, ο οποίος έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί το 0-1 δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία του πέναλτι εκεί όπου κρίθηκε υπέρ του Άγιαξ η πρόκριση, με τους Μαντσίνι, Μαξίμοβιτς, Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς και Βιλένα να αστοχούν για τους «πράσινους» σε μία απίστευτη διαδικασία όπου εκτέλεσαν πέναλτι οι δύο ενδεκάδες και οι παίκτες άρχισαν να εκτελούν ξανά για να φτάσουν συνολικά τα 34!

Έτσι, με το τρομερό σκορ 13-12 η ολλανδική ομάδα προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League, ενώ ο Παναθηναϊκός θα παίξει στα πλέι οφ του Conference League με τη Λανς.