Έκτος και στα 5χλμ. ο Κυνηγάκης

09:11 | 18/07/2023

Δεύτερη πολύ καλή εμφάνιση για τον Αλκη Κυνηγάκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Φουκουόκα, καθώς μετά τα 10χλμ., κατέλαβε την έκτη θέση και στα 5χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα.

Ο Ελληνας πρωταθλητής έδειξε και πάλι ότι είναι σε θέση να κολυμπήσει δίπλα στους κορυφαίους του open water και πάλεψε ως το τέλος ακόμη και για την τέταρτη θέση. Ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 54:58.6, χάνοντας στο φώτο φίνις από τον Ούγγρο Νταβίντ Μπέτλεχεμ, ενώ μόλις 1.4 δευτερόλεπτα πιο μπροστά τερμάτισε ο Γερμανός Ολιβερ Κλέμετ.

Ο Αστέριος Δαλδόγιαννης, από την πλευρά του, κατετάγη 30ος με 57:46.6, μεταξύ 71 αθλητών που συμμετείχαν.

Οπως συνέβη και στο 10άρι την Κυριακή (16/7), ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ πήρε το χρυσό μετάλλιο, αποδεικνύοντας ξανά ότι είναι ο κυρίαρχος. Αν και αυτή τη φορά οι δύο Ιταλοί τον καταδίωξαν μέχρι το τέλος, ο Ολυμπιονίκης του Τόκιο άντεξε και πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμύ σε 53:58.0, διατηρώντας τον τίτλο που είχε κερδίσει πέρυσι στη Βουδαπέστη. Ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι ήταν δεύτερος -όπως και πέρυσι- με 54:02.5 και ο Ντομένικο Ατσερέντζα πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 54:04.2.