Ελλαδάρα στην πρεμιέρα

16:44 | 01/09/2019

Η «γαλανόλευκη» ήταν πολύ καλή και διέλυσε 85-60 το Μαυροβούνιο.

Η Εθνική Ελλάδας είχε καταπληκτική παρουσία στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο της Κίνας και έδειξε πως είναι ικανή για να φτάσει μακριά στη διοργάνωση.

Με εξαιρετική άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε εύκολο το ματς και πλέον κοιτάζει τη Βραζιλία (03/09).

Ο Σκουρτόπουλος, μάλιστα, έκανε και συντήρηση δυνάμεων, ενώ ξεκούρασε και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που δεν έπαιξε πολύ.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και πέρασε 15-4 στο 8’, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 17-9.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός και στα δύο μέρη του παρκέ, η Ελλάδα ήταν πολύ καλή και στη συνέχεια, «χτύπησε» μέσα στην ρακέτα και στο 16’ ήταν μπροστά 33-13, με τον Πρίντεζη να σκοράρει συνεχώς.

Η διαφορά πήγε και στο +26 (42-16) στο ημίχρονο και όλα πια είχαν πάρει το δρόμο τους, με τους νικητές να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μαυροβούνιοι βελτιώθηκαν, ενώ ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε νωρίς με τρία φάουλ. Και πάλι, όμως, η «γαλανόλευκη» δεν τους επέτρεψε να αμφισβητήσουν την υπεροχή της.

Στην τελευταία περίοδο ο Σκουρτόπουλος έδωσε ανάσες στους παίκτες του, όμως η Εθνική μ’ ένα ανίκητο μέσα στο καλάθι Παπαγιάννη, «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 30 πόντους  (70-40) και αποδίδοντας μέχρι τέλους ωραίο μπάσκετ, έφτασε στο θρίαμβο.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16 (ημίχ.), 63-38, 85-60.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γ. 10 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα σε 16'00''), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1), Μπουρούσης 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (1), Μάντζαρης 2 (5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (7/8 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες), Παπανικολάου 2, Παπαπέτρου 4, Πρίντεζης 16 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 4, Βασιλόπουλος.

Μαυροβούνιο (Μίτροβιτς): Μπιέλιτσα 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 5 (1/5 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 9 (1 τρίποντο, 3/10 σουτ, 5 ασίστ), Νίνταμ 5 (1/5 τρίποντα), Πόποβιτς Α., Πόποβιτς Π. 11 (1), Ράντοντσιτς, Ράντοβιτς 2, Σέχοβιτς Σουάντ 3 (1/4 τρίποντα), Σέχοβιτς Σεάντ 2, Τοντόροβιτς 2, Βούτσεβιτς 12 (6/14 σουτ).