​Eπιστρέφει στις Εθνικές κατηγορίες το «Ηράκλειο»!

Mπασκετ

Θρίαμβος του «Ηράκλειο» και άνοδος στη Γ' Εθνκή για την ομάδα του Αλέξανδρου Πετράκη!

Την επιστροφή της στις Εθνικές κατηγορίες πανηγυρίζει το «Ηρακλειο»! Η ομαδα του Αλεξάνδρου Πετράκη επικράτησε στο Λίντο με78-54 του Ρεθύμνου, εκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και δίκαια κατέκτησε τον τιτλο και πηρε συνάμα την άνοδο στην Γ Εθνικη.

Εξαιρετική η εμφάνιση στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα από τους γηπεδούχους, κέρδισαν τις περισσότερες μαχες στο κατάμεστο Λίντο και πανηγύρισαν την πολύτιμη νίκη.

Πειστικό το ''Ηράκλειο'' στο πρωτο δεκάλεπτο με ενέργεια και εκπληκτικές άμυνες, προηγήθηκε με 23-10 έπειτα από μια εξαιρετική περίοδο. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει στο β' δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι κρατούσαν μια διαφορά ασφαλείας. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, το ''Ηράκλειο'' λειτουργούσε καλύτερα σε άμυνα και επίθεση, η διαφορα έφτασε στο φιναλε και τους 22 ποντους 65-43, με την ομάδα του Ρεθύμνου να μην βρίσκει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Έτσι, οι ''μπλε'' πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη συνδυάζοντας και καλή εμφάνιση, κατέκτησαν με 2 νίκες στα πλέι οφ το πρωτάθλημα Κρήτης ενώ του χρόνου θα επανεμφαιστούν στις Εθνικές κατηγορίες.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 32-25 / 54-41, 78-54