ΕΠΟΣ: Η Λίβερπουλ πέτυχε την ανατροπή του αιώνα!

23:55 | 07/05/2019

Τι κι αν ηττήθηκε με 0-3 στο Καμπ Νου από την Μπαρτσελόνα, τι κι αν της έλειπαν σήμερα οι Σαλάχ και Φιρμίνιο; η Λίβερπουλ απέδειξε ότι είναι ικανή για ΟΛΑ, κέρδισε με 4-0 στο ''Άνφιλντ'' και προκρίθηκε στον τελικό της Μαδρίτης

ΑΠΙΘΑΝΟ - ΜΟΝΑΔΙΚΟ - ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ. Αυτές είναι λίγες από τις λέξεις που μπορούν να περιγράψουν αυτό που συνέβη νωρίτερα στο ''Άνφιλντ''. Η Λίβερπουλ επικράτησε με 4-0 της Μπαρτσελόνα, κάλυψε το εις βάρος της 0-3 της Βαρκελώνης και προκρίθηκε στον τελικό της Μαδρίτης.

Οι ''κόκκινοι'' μπήκαν δυνατά στο ματς, μόλις στο 7' προηγήθηκαν με το γκολ του Όριγκι και πέτυχαν αυτό που ήθελαν. Η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια ισορρόπησε, έχασε σημαντικές ευκαιρίες και το ημίχρονο έκλεισε με 1-0. Στην επανάληψη, η είσοδος του Βίνιαλντουμ άλλαξε τα πάντα. Μέσα σε δύο λεπτά (54', 56') ο Ολλανδός χαφ έκανε το 3-0 και η Μπαρτσελόνα... έφυγε από το γήπεδο. Η Λίβερπουλ ήταν αυτή που πίεζε για 4ο γκολ, κάτι που κατάφερε στο 79' με γκολ του Όριγκι, έπειτα από έξυπνη εκτέλεση κόρνερ του Άρνολντ όπου η άμυνα της Μπαρτσελόνα ''κοιμήθηκε''.

Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα προσπάθησε όμως δεν απείλησε ουσιαστικά τους ''κόκκινους''οι οποίοι πανηγύρισαν μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του ποδοσφαίρου

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Ματίπ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Σακίρι, Οριγκί, Μανέ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λανγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Βιδάλ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Μέσι, Σουάρες, Κoουτίνιο