Εργοτέλης από «ατσάλι», κέρδισε και τον Λεβαδειακό!

Betsson Super League 2

Ο Εργοτέλης επικράτησε στο Παγκρήτιο με 1-0 του πρωτοπόρου Λεβαδειακού

Έπειτα από ένα πολύ καλό ματς με αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες στο ηλιόλουστο Παγκρήτιο, ο Εργοτέλης επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού, πληγώνοντας τον πρώην προπονητή του, άντεξε στο β' ημίχρονο ενώ έμεινε για 5ο ματς σερί ματς (4-1-0) χωρίς ήττα. Το γκολ πέτυχε στο 29' ο Κωστανάσιος με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο κορυφαίος σήμερα Κοκκίνης, έπειτα από έξοχη προσπάθεια.

Ήταν ένα παιχνίδι με ρυθμό σε μεγάλη διάρκεια. Ο Εργοτέλης ως συνήθως στο Παγκρήτιο μπήκε με σκοπό να πιέσει και να κλέψει μπάλες. Ήταν καλύτερος στο πρώτο 25λεπτο χωρίς την μεγάλη φάση. Στο 29' ο ορεξάτος Κοκκίνης έκανε μια ωραία προσπάθεια, κέρδισε πέναλτι και ο Κωστανάσιος το μετέτρεψε σε γκολ. Από κει και πέρα ο Λεβαδειακός ''ξύπνησε'', από το 35'-38' έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Εργοτέλη να προηγείται.

Στην επανάληψη, ο Λεβαδειακός μπήκε με στόχο να πάρει την μπάλα από τον Εργοτέλη και το κατάφερε σε πολλές περιπτώσεις. Δύο μεγάλες στιγμές με Κόνραντ και Πέιο μέσα σε τρία λεπτά (51-53) για τους γηπεδούχους, αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι σε ένα ματς με την μπάλα πάνω - κάτω. Στο 68' ο Λεβαδειακός είχε δοκάρι ενώ στο τελευταίο τέταρτο πίεσε πολύ για την ισοφάριση όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν, παρά το γεγονός ότι έμειναν από ανάσες, μετά τα συνεχόμενα ματς. Εξαιρετικός ο Κοκκίνης, πολύ καλοί οι Πέιος - Μπουτσάκης στα χαφ όπως και οι Σαρρής, Ποζατζίδης στην άμυνα

Οι συνθέσεις

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Σαρρής, Ποζατζίδης, Σερβιλάκης, Ντουμάνης (Κόλα 78'), Πέϊος, Βουτσάς, Μπουτσάκης (Κατσούρι 72'), Κοκκίνης (Πατρινός 78') Κωστανάσιος (Hossam 60'), Conraad

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Stogianovic, Hammond, Perdomo, Poletto(Νίκας 73') Βράκας (Moutinio 46'), Λιάγκας, Μυτίδης (Βήχος 57'), Παναγιώτου (Δούμτσιος 57') Τζημόπουλος, Τσάπρας (Κωσταντινίδης 57'), Συμελίδης