Έσωσε τον βαθμό ο Γιούχτας, έχασε στις καθυστερήσεις το διπλό ο ΑΟΤ - Η βαθμολογία
Η ταυτότητα της 5ης αγωνιστικής του Κρητικού ομίλου της Γ' Εθνικής.
Ο Γιούχτας κυνηγούσε το σκορ απέναντι στον Φωστήρα μετάτο εύστοχο πέναλτι με το οποίο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενο στις Αρχάνες, αλλά ο Ροβίθης στις καθυστερήσεις σκόραρε και έσωσε την παρτίδα για τους γηπεδούχους, γράφοντας το τελικό 1-1.
Αντίθετα, ο ΑΟΤ κρατούσε ένα σπουδαίο διπλό απέναντι στο Κερατσίνι, καθώς μέχρι το φινάλε προηγούνταν 1-2, αλλά στο 96’ δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης για το τελικό 2-2.
Μετά τα ματς της 5ης αγωνιστικής το Μαρκό είναι στην πρώτη θέση με 11 βαθμούς και στη δεύτερη ο Φωστήρας με 10. Ο Αλμυρός που ηττήθηκε από τον Πόρο το Σάββατο είναι τρίτος με 9 βαθμούς, ενώ ο ΑΟΑΝ που έχασε για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα, το Σάββατο από το Μαρκό, είναι στην 5η θέση με 8 βαθμούς.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Πόρος-Αλμυρός 2-1
Μαρκό-ΑΟΑΝ 2-0
Μοσχάτο-Εθνικός 2-1
Κερατσίνι-ΑΟΤ 2-2
Γιούχτας-Φωστήρας 1-1
Αρης Πετρούπολης-Θύελλα Ραφήνας 2-1
Η βαθμολογία:
1. Μαρκό 11
2. Φωστήρας 10
3. Αλμυρός 9
4. Αρης Πετρούπολης 8
5. ΑΟΑΝ 8
6. Γιούχτας 7
7. Αγία Παρασκευή 7
8. Μοσχάτο 7
9. Κερατσίνι 6
10. Θύελλα Ραφήνας 6
11. Εθνικός 5
12. ΑΟΤ 4
13. Πόρος 3
14. Αγιος Ιερόθεος 1
Η επόμενη αγωνιστική (17/12):
ΑΟΤ-Θύελλα Ραφήνας
Αγιος Ιερόθεος-Αρης Πετρούπολης
Φωστήρας-Κερατσίνι
ΑΟΑΝ-Αγία Παρασκευή
Πόρος-Μοσχάτο
Εθνικός-Μαρκό
Αλμυρός-Γιούχτας