​Εύκολα 2-0 τον Βόλο ο Παναθηναϊκός

19:04 | 18/02/2023

Νίκησε 2-0 στη Λεωφόρο.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε δίκαια 2-0 τον Βόλο στο γήπεδο της Λεωφόρο και πήγε στο +4 από την ΑΕΚ που έχει δύο ματς λιγότερα.

Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός έχει πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Βόλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το έργο του Παναθηναϊκού για το γκολ έγινε ακόμα πιο εύκολο μετά την αποβολή του Αρούνα Σι με δεύτερη κίτρινη, για μαρκάρισμα στον Κουρμπέλη, στο 50ο λεπτό.

Ο Κουρμπέλης κέρδισε την αποβολή, ο Κουρμπέλης ήταν και αυτός που λύτρωσε την ομάδα του εννέα λεπτά αργότερα κι αφού πρώτα προηγήθηκε δεύτερο δοκάρι από τον Παλάσιος. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού βρέθηκε σε θέση φορ μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα του Βόλου και πλάσαρε με το αριστερό εξ επαφής για να νικήσει τον Κλέιμαν και να κάνει το 1-0.

Στο 69' η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Παλάσιος να κερδίζει πέναλτι, τον Σπόραρ -λίγο μετά την είσοδό του- να εκτελεί εύστοχα και το 2-0 να «κλειδώνει» το τρίποντο για τους «πράσινους» που πλέον περιμένουν το μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό.