​Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ και τώρα... «τελικός» με τον Άρη

21:42 | 11/05/2022

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η ΑΕΚ να επικρατήσει 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και να κλείσει τη χρονιά με «4 στα 4» επί των Ηπειρωτών.

Το ματς έγινε στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των Play Off της Superleague και τα γκολ πέτυχαν οι Χατζισαφί (39΄), Άμραμπατ (45+4΄ πεν.), Κριχόβιακ (60΄).

Ο Χατζισαφί ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής του α΄ ημιχρόνου καθώς έλυσε το «Γόρδιο Δεσμό» ανοίγοντας το σκορ στο 39΄.

Από βαθιά μπαλιά του Κριχόβιακ, σε πλάγια, δύσκολη θέση σούταρε δυνατά, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Λοντίγκιν και κατέληξε στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η ΑΕΚ «καθάρισε» το παιχνίδι με ένα πέναλτι που κέρδισε ο Άμραμπατ. Ή μάλλον που... χάρισε ο Κάργας καθώς μάρκαρε με τα χέρια προτεταμένα, η μπάλα βρήκε στο δεξί και η πεντακάθαρη παράβαση καταλογίστηκε (μέσω VAR, ωστόσο) από τον διαιτητή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Μαροκινός παρά τις διαφωνίες με κάποιους συμπαίκτες του και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Στο 60΄ ο Κριχόβιακ έγραψε το 3-0 μετά από έξοχη προσποίηση του Μάνταλου, χάρη στην οποία ο Πολωνός βγήκε τετ-α-τετ.

Έτσι η ΑΕΚ πήρε ίσως την πιο εύκολη νίκη της στην εφετινή σεζόν και ετοιμάζεται για τον «τελικό» με τον Άρη, το Σάββατο στο «Κλεάθης Βικελίδης». Εκεί χρειάζεται νίκη για να διασφαλίσει το ευρωπαϊκό της μέλλον.