Eύκολη πρόκριση για την Μαρία Σάκκαρη

07:40 | 26/07/2021

Η Μαρία Σάκκαρη δίχως να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα επικράτησε 2-0 σετ της Νίνα Στογιάνοβιτς και προκρίθηκε στις 16 του Ολυμπιακού τουρνουά.

Πριν από την έναρξη του αγώνα η Μαρία Σάκκαρη θεωρούνταν απ' όλους ως το μεγάλο φαβορί κόντρα στην Στογιάνοβιτς και εκείνη φρόντισε να τους επιβεβαιώσει. Η 26χρονη Ελληνίδα τενίστρια ήταν εξαιρετική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα επικράτησε 2-0 σετ της Σέρβας και προκρίθηκε στις 16 του Ολυμπιακού τουρνουά.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη κατάφερε να κάμψει εύκολα στο πρώτο σετ την αντίσταση της αντιπάλου της, Νο 90 στον κόσμο, με 6-1 σε 31 λεπτά, ενώ και στο δεύτερο σετ κατάφερε να επικρατήσει άνετα με 6-2, σε 35 λεπτά. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Σάκκαρη επί της Στογιάνοβιτς, μετά τη νίκη της το 2015 στο Μινσκ.

Η επόμενη αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη θα είναι η νικήτρια του αγώνα Σβιτολίνα-Τομλιάνοβιτς που αγωνίζονται λίγο αργότερα (08:00).