Ευρώπη τέλος για τον Άρη: Αποκλείστηκε στην παράταση!

00:24 | 30/07/2021

Προηγήθηκε 2-0, αλλά στην παράταση η Αστάνα μείωσε 2-1 και τον άφησε εκτός Ευρώπης

Το 2-0, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ήταν το πρώτο βήμα πρόκρισης για τον Άρη που πορεύθηκε με «δέκα» στην παράταση κόντρα στην Αστάνα.

Ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και είχε την ευκαιρία του σε επιπλέον 30 λεπτά, μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», αλλά στην εκπνοή της παράτασης, ο Αλβανός Μπίτρι πάγωσε το γήπεδο διαμορφώνοντας στο 120' το 2-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 85΄ο Ματέο Γκαρσία αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα κι άφησε τον Άρη με δέκα παίκτες, σε μια στιγμή που κανείς δεν θα ήθελε να πάει στην παράταση, με αριθμητικό μειονέκτημα.

Αρης (Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια 82΄ Τζέγκο), Μαντσίνι (66΄Γκαρσία), Μπερτόγλιο (115΄Χαϊροβιτς), Γκάμα, Μάνος (102΄Μπρούνο).

Αστάνα (Τιχόνοφ): Νεπογκοντόφ (90΄Ζαρούτσκι), Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ (64΄Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Μπετσιράι (46΄Καντέτε), Εουγκένιο, Μπαρσεγκιάν (79΄Αϊμπέντοφ).