Φεύγει για Κίνα…

22:47 | 13/09/2018

Η Εθνική… ετοιμάζει βαλίτσες για την Κίνα. Στα κατάμεστα «Δύο Αοράκια» νίκησε 70-63 τη Σερβία και βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Ελλάδα μπροστά στο υπέροχο κοινό της Κρήτης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Πήρε το ροζ φύλο αγώνα, διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου της και έκλεισε ουσιαστικά θέση για τη μεγάλη διοργάνωση του 2019.

Στην πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 10’ με 16-18. Στο διάστημα αυτό για τη «γαλανόλευκη» είχαν σκοράρει μονάχα οι Μπουρούσης, Πρίντεζης και Καλάθης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, βέβαια, στην… εξίσωση μπήκαν και άλλοι παίκτες και οι γηπεδούχοι πέρασαν 21-18 μ’ ένα υπέρ τους 5-0. Το σύνολο του Τζόρτζεβιτς, βέβαια, είχε πάντα τις λύσεις να μην χάνει την επαφή της στο σκορ, αλλά και να αναλαμβάνει τα «ηνία». Η Ελλάδα, πάντως, ήταν ιδιαιτέρως απειλητική έξω από τα 6.75μ. και με τον Σλούκα να είναι «καυτός» στο 20’ νικούσε 35-32. Το συγκρότημα του Σκουρτόπουλου, μάλιστα, είχε σημειώσει τους 21 από τους 35 πόντους του από το τρίποντο το εξαιρετικό 53.8% (7/13).

Το αντιπροσωπευτικός μας συγκρότημα μπήκε στην επανάληψη με το… πόδι στο γκάζι και με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα έφτασε στο +11 (45-34) στο 6’:42’’ πριν το φινάλε της 3ης περιόδου, ενώ πήγε και στο 48-36 λίγο αργότερα. Οι Σέρβοι, ωστόσο, έβγαλαν «σφυγμό» στο ματς και επέστρεψαν. Μείωσαν αρχικά 48-42 και στο 30’ η Ελλάδα ήταν στο +4(51-47).

Η αναμέτρηση ήταν στην… κόψη του ξυραφιού. Στο 34’ το ματς ήταν ισόπαλο 57-57 με τρίποντο του Μίτσιτς. Ο Πρίντεζης, ωστόσο, αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και έκανε με 4 πόντους του το 61-57, με 4:56’’ να απομένουν για το φινάλε. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κρατούσε μια πολύτιμη διαφορά και με δίποντο του Μπουρούση έκανε το 67-59 στο 1’:40’’ πριν το τέλος και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη. Στα εναπομείναντα 100 δευτερόλεπτα τίποτα δεν άλλαξε και η Εθνική πανηγύρισε μια σημαντική επιτυχία.