Final-4: Στον τελικό ο Αλμυρός

17:17 | 14/04/2022

Ο Αλμυρός είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε θέση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής στο Κύπελλο ΕΠΣΗ, επικρατώντας 1-0 του Πόρου.

Στο πρώτο μέρος, ο Αλμυρός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, με τον Πιερτζιάκομι να κερδίζει πέναλτι και τον Λευτέρη Γιαλούση μόλις στο 3ο λεπτό να ευστοχεί κάνοντας το 1-0.

Το ματς έγινε ανοιχτό, αλλά και σκληρό, με τις δύο ομάδες να έχουν την ευκαιρία για γκολ και τον Πόρο να πιέζει ιδιαίτερα για την ισοφάριση.

Ειδικά στο β' μέρος η ομάδα του Σκέντζου ήταν ανώτερη και έχασε ευκαιρίες για το 1-1, αλλά τα πράγματα έγιναν δύσκολα στο 70' όταν ο Αριστεινίδης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ.

Στο 88ο λεπτό ο Πόρος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Μπάμπη. Το 1-0 δεν άλλαξε και ο Αλμυρός με το γρήγορο γκολ στον ημιτελικό προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό.