«Γαλανόλευκη» τρέλα στο Γεντί Κουλέ!

08:03 | 11/06/2019

Μεγάλη η πρόκριση στα ημιτελικά για την Εθνική Κωφών απέναντι στην Τουρκία, έντονα τα πανηγύρια των διεθνών μετά το τέλος του αγώνα - δείτε φωτογραφίες

Αρκετές εκπλήξεις μιας επιφύλασσε η χθεσινή βραδιά (Δευτέρα) αφού δυο από τους τέσσερις συνολικά αγώνες πέρασαν από την παράταση στα πέναλτι εκτοξεύοντας την αδρεναλίνη στα ύψη. Μια από αυτές έγινε στο ''Γεντί Κουλέ'', με την Εθνική Ελλάδας να επικρατεί με 4-2 στα πέναλτι (0-0 κ.α.) την Τουρκία, που ήταν ένα από τα μεγάλα φαβορί του τουρνουά,έτσι πέρασε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κωφών.

To ματς ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν λίγες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Τελικά καμία από τις δυο δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα τόσο στo 90’ όσο και κατά τη διάρκεια της παράτασης και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί η Ελλάδα σκόραρε κατά σειρά με τους Δημάκο, Καράμπελα, Διονυσάτο και Μπάλα και οι Τουρκία με τους Κουρτ και Ακτάς. Για την Ελλάδα αστόχησε ο Καραπιπέρης (απέκρουσε ο Μερτ) και για την Τουρκία ο Σου (δοκάρι) και ο Σιμσέκ (άουτ).

Στα ημιτελικά, η Εθνική Ελλάδας θα αντιμετωπίσει την αντίστοιχη της Γερμανίας, την ερχόμενη Τετάρτη (12/06) στις 18.00 στο ''Γεντί Κουλέ''