Γερμανία – Ισπανία στον τελικό του Ευρωπαϊκού U21

10:29 | 28/06/2019

Έγινε γνωστό το ζευγάρι του τελικού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου U21 που διεξάγεται στην Ιταλία.

Οι Γερμανοί με κορυφαίο τον Βάλντσμιντ (7 γκολ σε 4 ματς) επικράτησαν 4-2 των Ρουμάνων και θα αντιμετωπίσουν την νικητή του Ισπανία στο μεγάλο ραντεβού της 30ης Ιουνίου. Η ομάδα του Στέφαν Κουντζ άνοιξε το σκορ στο 21′ με τον Αμίρι, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάρισε με πέναλτι που εκτέλεσε ο Πούσκας. Ο επιθετικός της Παλέρμο στο 44′ έδωσε προβάδισμα στους Ρουμάνους πετυχαίνοντας το 2-1. Αντεπίθεση διαρκείας από τη Γερμανία, στο 51′ ο Βάλντσμιντ με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 90′ λύτρωσε την ομάδα του. Ο Πασκάνου ανέτρεψε έξω από την περιοχή τον Αμίρι, αποβλήθηκε και ο Γερμανός με άψογη εκτέλεση διαμόρφωσε το 4-2.

Λίγο αργότερα στο Στάδιο «Μαπέι» η Γαλλία προηγήθηκε 1-0, αλλά η Ισπανία αντέδρασε και επικράτησε εύκολα 4-1, δίνοντας ραντεβού με την Γερμανία στον μεγάλο τελικό στο Ούντινε. Ο Παλέτα με πέναλτι στο 16′ άνοιξε το σκορ για τους Γάλλους όμως η συνέχεια ανήκε στους Ισπανούς. Ο Ρόκα ισοφάρισε στο 28′ και στο 45′ με εκτέλεση πέναλτι ο Οριαρθάμπαλ έγραψε το 2-1. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47′, οι Ιβητες έκρυψαν την μπάλα και ο Ολμο με πλασέ έκανε το 3-1, για να διαμορφωθεί το τελικό 4-1 από το γκολ του Μαγιοράλ στο 66′.

Ο τελικός θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή, 30 Ιουνίου στις 21:45.