Γουόριορς από ατσάλι, έκαναν το 3-2 κόντρα στους Σέλτικς

08:45 | 14/06/2022

Μία νίκη. Τόσο απέχουν πλέον οι Γουόριορς από το 4ο πρωτάθλημά τους σε 7 χρόνια, μετά την επικράτησή τους με 104-94 επί των Σέλτικς στο Game 5 των NBA Finals 2022, χάρη στην οποία έκαναν το 3-2 στην σειρά των τελικών.

Το Γκόλντεν Στέιτ ήταν καταιγιστικό στο ξεκίνημα του αγώνα φτάνοντας ακόμα και στο +16, άντεξε στην αντεπίθεση των Σέλτικς στην τρίτη περίοδο - όταν η Βοστώνη έφερε τούμπα το ματς - και ξέσπασε ξανά στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας μία πανάξια νίκη.

Ηγέτης των Γουόριορς ήταν ο Άντριου Γουίγκινς με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, έχοντας βραδιά καριέρας, με τον Κλέι Τόμπσον να προσθέτει 21 πόντους, σε ένα παιχνίδι που ο Στεφ Κάρι ήταν... γήινος, μένοντας στους 16 πόντους με 7/22 σουτ, 0/9 εκ των οποίων τρίποντα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 51-39, 75-74, 104-94

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 8 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πόρτερ 2, Γουίγκινς 26 (12/17 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Κάρι 16 (7/22 σουτ, 0/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Τόμπσον 21 (5/11 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Τοσκάνο-Άντερσον, Λούνι 2, Λι, Πέιτον 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πουλ 14 (3), Μούντι

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ιμε Ουντόκα): Τέιτουμ 27 (5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χόρφορντ 9 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 10 (8 ριμπάουντ), Σμαρτ 20 (3), Μπράουν 18 (5/18 σουτ, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γ. Γου΄λιαμς 3, Κορνέ 3 (1), Μόργκαν, Χάουζερ, Νέσμιθ 3, Γουάιτ 1, Πρίτσαρντ, Στάουσκας